Sobota nieczynne
Aparaty wyjmowane
Higiena jamy ustnej
W trakcie leczenia aparatami wyjmowanymi należy stosować ogólne zalecenia odnośnie mycia zębów. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku, przez około 3 minuty. Uzupełnieniem szczotkowania zębów są zabiegi nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych. Unikać należy słodyczy, wysokosłodzonych napojów oraz podjadania pomiędzy posiłkami.
Higiena aparatu wyjmowanego
Każdego dnia rano i wieczorem należy wyczyścić aparat, stosując do tego normalną szczoteczkę oraz pastę do zębów. Po czyszczeniu aparat należy opłukać czystą wodą. Jeden raz w miesiącu można zastosować chemiczne oczyszczenie aparatu, przy użyciu środków do czyszczenia protez zębowych.Aparat po wyjęciu z jamy ustnej powinien być po umyciu włożony do specjalnego pudełeczka względnie do mydelniczki, gdzie przechowujemy go na sucho , nie zawiniętego w folię, tkaninę lub papier.
Aparaty stałe
Higiena jamy ustnej i aparatu stałego.
W trakcie leczenia aparatem stałym konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów, dziąseł i elementów aparatu po każdym posiłku, przez około 4-5 minut. Myjemy wszystkie elementy aparatu zarówno te umieszczone na powierzchni wargowej jak i te na podniebieniu .Rodzaj szczoteczki nie ma decydującego znaczenia, jednak zalecane są specjalnie przygotowane szczoteczki ortodontyczne, zarówno zwykłe, jak i elektryczne (rotacyjne czy soniczne). Dodatkowo warto stosować tak zwanych szczoteczki jednopęczkowe, bardzo wąskich, przypominające małe pędzelki, którymi łatwiej jest dotrzeć do trudnodostępnych miejsc
Obok szczoteczek jednopęczkowych polecane są specjalne nici do czyszczenia aparatu oraz irygatory. Irygatory są to urządzenia, z których wypływający pod ciśnieniem strumień wody ( bardzo ważne aby ciśnienie było wysokie !) wypłukuje drobne resztki jedzenia spod elementów aparatu, gdzie szczoteczka często nie dociera. Wypływająca z irygatora woda dodatkowo powoduje masaż dziąseł. Aby wspomóc higienę jamy ustnej można stosować dodatkowo płyny do płukania jamy ustnej.
W trakcie leczenia ortodontycznego należy wykonywać zabiegi higienizacji co 6 miesięcy. W trakcie wizyty higienizacyjnej oceniamy stan zdrowia jamy ustnej i wykonujemy zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów (w zależności od potrzeb skaling kamienia nazębnego z polerowaniem lub piaskowaniem zębów). Dodatkowo wzmacnia się zęby wykonując zabieg fluoryzacji oraz instruktaż higieny jamy ustnej.
Pacjenci, którzy niedokładnie czyszczą swoje zęby i aparaty, są narażeni na rozwój próchnicy i chorób przyzębia.
Osoby dorosłe z chorobą przyzębia powinny być pod kontrolą periodontologia podczas leczenia ortodontycznego.
Sobota nieczynne